Ankara YÖS hazırlık kursu kayıtlarımız nisan ayından başlar şubat ayına kadar devam eder. Aralık ayından sonra kurumumuzda yoğun YÖS kursları başlamaktadır. YÖS hazırlık sürecinde 900 saatlik bir ders programımız vardır. Yoğun ya da hızlandırılmış YÖS kurslarımızda saatler değişmektedir.

Bilişsel Akademi Ankara YÖS Hazırlık Kursu

Kurslarımız haziran ayında başlamakta olup her ay yeni gruplar açılmaktadır. Matematik, geometri, IQ ve isteğe bağlı olarak Türkçe eğitimleri verilmektedir. İsteyen öğrenciler aynı zamanda kurumumuzda SAT sınavına da hazırlanabilir.

Türkiye’de YÖS Nasıl Yapılıyor?

ÖSYM’nin 2010 yılında aldığı karardan sonra her üniversite kabul edeceği öğrenciler için YÖS düzenlemeye başlamıştır.

YÖS’ e girecek adaylar hangi üniversitenin sınavına girecekse duyuruları takip etmesi gerekmektedir. Üniversiteler başvuru şartlarını kendi web sitelerinden duyurur. Bilişsel Akademi’ de bu duyuruları kendi web sitesinden ya da sosyal medya kanallarından adaylara duyurur.

Türkiye’de sadece üniversitelerin kendi bünyelerinde uyguladıkları bir sınav olan YÖS; iki yıl boyunca geçerliliğini korumaktadır. Ancak, sınav sonuçları yalnızca girilen üniversitenin bünyesinde geçerli olmaktadır. Bununla birlikte, zaman zaman istisnai durumlar yaşanabilir. Çünkü, her dönem farklı olmakla beraber bazı üniversite bölümleri birbirlerinin yaptıkları sınavları geçerli olarak kabul etmektedirler. Kısacası, öğrenciler aynı YÖS puanıyla farklı üniversitelerin bölümlerine başvuru hakkına sahip olurlar. Tüm bu bilgilerden daha fazlasına ulaşmak ve bu sınava en iyi şekilde hazırlanmak istiyorsanız Ankara en iyi YÖS kursu olarak Ethica Language School’u tercih etmelisiniz.

YÖS Soruları Nerelerden Çıkıyor?

YÖS; Türkçe testi ve temel öğrenme becerileri testi olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Temel öğrenme becerileri testi; geometri, matematik ve sembolik ifadeler üzerine olurken Türkçe testi ise isteğe bağlı olarak cevaplanmaktadır. Bununla birlikte, temel öğrenme becerileri testi İngilizce ve Türkçe olmak üzere iki farklı dilde sorulmaktadır. Temel öğrenme becerileri soruları; adayların soyut öğrenme güçlerini ölçmektedir. Bu testten alınan puan, üniversitelerin öğrenci kabulünde esas aldıkları puandır. Adayların, bu testten aldıkları puan hesaplanarak istedikleri lisans veya ön lisans bölümlerine girip giremeyeceklerine bakılır. Bununla birlikte, bazı üniversiteler YÖS kapsamında fizik, kimya, tarih ve coğrafya gibi alanlarda sorulmuş soruları da baz almaktadır. YÖS’te yer alan Türkçe testi ise üniversite programlarına girişte dikkate alınmaz. Öğrencilerin cevapladığı Türkçe testi soruları; sadece öğrencilerin yeterli Türkçe bilgisine sahip olup olmadığını ölçer. Bu sınavdan gereken puanı alamayan öğrenciler, bir yıl süreyle Türkçe hazırlık programına katılmak zorundadır. Lisans derslerine geçmeden önce bir yıl hazırlık okurlar. Ayrıca, ertesi yıl tekrar girecekleri sınavda başarılı oldukları takdirde bölümlerine geçiş yapma hakkı kazanırlar.