Yös Kursu Hakkında

Ülkemizde farklı ülkelerin vatandaşları yaşamaktadır. Yabancı misafirlerimizin ülkemizde okuyan ve üniversite eğitimine ülkemizin kaliteli üniversitelerinde devam etmek isteyen çocukları bulunmaktadır. Aynı zamanda gurbetçi olup çocuğu yabancı uyruklu olan vatandaşlarımız da vardır. İşte yabancı uyruklu olup ülkemizde üniversite okumak isteyen öğrenciler Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı yani YÖS’e girmeleri gerekmektedir. YÖS sınavına hazırlanmak için YÖS kursu desteğinin olması önemlidir. YÖS sınavı 2010 yılına kadar ülkemizde her yıl 1 kere ÖSYM tarafından yapılırdı. Fakat 2010 yılında ÖSYM, YÖS yapma yetkisini üniversitelere bıraktı. Artık üniversiteler kendi belirledikleri tarihlerde, belirledikleri soru sayısında ve sürede sınav yapmaktadır. Sonuçları iki yıl geçerli olan YÖS sınavından alınan puana göre tercih yapabilme ve başvuru yapabilme hakkı elde edilmektedir.

YÖS Kursuna Kimler Gelebilir?

Adı üzerinde olan YÖS sınavına kimlerin başvurabileceği ve kimlerin YÖS ile üniversiteye yerleşebileceği kanunlarla belirlenmiştir. YÖS kursu olanaklarında da bu kişiler yararlanabilmektedir. Gurbetçilerimizin çocuklarının bazıları şartları tutmadığı halde YÖS sınavına hazırlanabiliyor. Sonrasında sıkıntı yaşamamak için şartları iyi öğrenmek gerekmektedir. YÖS’e kimler başvurabilir:

  • Aslında T.C vatandaşı olduğu halde İçişleri Bakanlığı’ndan T.C vatandaşlığından çıkma izni alanlar
  • İçişlerinden alınan çıkma izni belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının aldığı 5203 sayılı kanun ile tanınan hakların kullanılmasına ilişkin belge sahibi olduklarını belgeleyebilenler
  • Aslında yabancı uyruklu olduğu halde sonradan Türk vatandaşlığına geçen çifte uyruklular
  • Türk vatandaşı olduğu halde lise hayatının son üç yılını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin dışında farklı bir ülkede tamamlayanlar

Neden YÖS Kursu

Üniversiteler ÖSYM’nin verdiği yetki ile alacakları öğrencilere YÖS sınavlarını kendileri yapmaktadır. Bundan dolayı üniversitelerin sınavları ana hatları ile aynı olsa da içerik olarak farklılık göstermektedir. Öğrencilerin üniversitelerin her birinin sınav sistemine hakim olması nerdeyse imkansızdır. Bundan dolayı yabancı uyruklu öğrencilerin bizim gibi yılların tecrübesiyle başarıdan başarıya koşan YÖS kursu eğitim hizmetlerinden destek alması gerekir. YÖS sınavı için kaliteli hazırlık ancak alanında uzman profesyonel öğretmenlerle gerçekleşebilir. Kursumuzun yılların tecrübesiyle YÖS eğitimi veren kadromuz her yıl yüzde 100 başarı elde etmektedir. YÖS sınav başvuruları, tercihleri biraz farklı seyrettiğinden öğrencilerimizin devamlı danışmaya ihtiyacı olmaktadır. Bizler üniversiteye kayıtları yapılıp işlemleri yapılıncaya kadar danışmanlık hizmeti vermekteyiz.