SAT KURSLARI ANKARA

 SAT Sınavı Başvuru Ne Zaman Yapılır?

Ekim ayında başlayıp Haziran ayında biten bir akademik yılı içerisinde SAT sınavı toplamda 6 kere yapılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ve bazı Avrupa ülkelerindeki üniversitelerde yüksek okul veya fakülte okumak isteyenlerin girmesi gereken SAT sınavına öğrenciler birden fazla girebilirler. SAT sınavı başvurusu online olarak yapılabilmektedir. College Board tarafından düzenlenen sınava online olarak başvuracak olanların öncelikle kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekir.

Hesap oluşturan adaylar SAT başvurusu yaparken teste girecekleri şehri, sınav tarihini ve sınav merkezini seçmeleri gerekmektedir. Başvuru online olarak yapılsa da sınavın uygulanması belli şehirlerdeki sınav merkezlerinde yapılmaktadır. Sınav ücreti olarak ortalama 95 Dolar alınmaktadır. 11.sınıf, 12.sınıf öğrencileri ve lise mezunları sınava girebilirler.

SAT Sınav Merkezler

Ülkemizdeki sınav formatında biraz daha farklı olarak yapılan SAT sınavı başvuruları her geçen yıl artmaktadır. Üniversite hayatını yurt dışında gerçekleştirmek isteyenler için çok güzel bir seçenektir. Yüksek lisans veya doktora eğitimini değil direk üniversite eğitimine ana dili İngilizce olan bir ülkede başlamak kişiye büyük avantajlar sağlayacaktır.

Online başvuru yaparken SAT sınavı için seçilebilecek merkezler şunlardır:

  • Bilkent Erzurum Laboratory School (Erzurum)
  • Bilkent Laboratory & Internation School (Ankara )
  • Turkish Amerikan Assaciation ( Ankara )
  • Robert College ( İstanbul )
  • St Georg Avusturya Lisesi (İstanbul)
  • Tarsus Amerikan Koleji (Mersin)
  • TED Bursa Koleji ( Bursa )
  • İzmir Amerikan Koleji ( İzmir )

SAT Başvurusu Sonrası

SAT sınavı için başvuru yaptıktan sonra yapılması gereken hazırlıklara hız kesmeden devam etmektedir. Akademik yılda 6 defa yapıldığından dolayı her 2 ayda bir kazanma şansı var anlamına gelmektedir. SAT sınavı başvurusu hangi tarih için yapılırsa yapılsın adaylar ihtiyaçlarına göre hazırlık eğitimlerini almaya başlamalıdır.

Sınav tarihinden ortalama 6 hafta içerisinde sonuçlar açıklanmaktadır. Adayla sınav sonuçlarını başvuru yapılan adresten üye girişi yaparak öğrenebilirler. Geçerli skoru alan adaylar artık üniversitelerden kabul alabilmek için başvurulara başlamalıdır. SAT sınavıyla öğrenci alan üniversitelerin istediği skor farklı olabilir. Skor ve diğer şartlar dikkate alınarak başvuru yapılmalıdır. Görüntülenen sonuçla aday 4 farklı üniversiteye ücretsiz başvuru yapabilme hakkına sahiptir.