YÖS COURSE IN ANKARA

 YÖS Konuları ve Başarıya Etkisi

Yabancı uyruklu olup Türkiye Cumhuriyeti üniversitelerinden birinde okumak isteyenler YÖS sınavına girmelidir. YÖS sınavına girme planları yapmadan önce şartları taşıyıp taşımadığını adayın bilmesi gerekir. Her sınavda olduğu gibi YÖS sınavına girebilmenin de belli şartları vardır. Şartları taşıdığına emin olan adaylar YÖS konuları ve dersleri hakkında bilgi edinmek ve hazırlıklara başlamak üzere kursumuza kayıt yaptırabilir.

YÖS sınavına öğrenci hazırlamak bilgi, tecrübe ve pratik istemektedir. Uzun yıllardan beri sınava öğrenci hazırlayan kurumumuzun eğitim kadrosu YÖS için konular hususuna yüksek deneyime sahiptir. Ülkemizde genel geçer olan üniversite sınavından biraz farklı olmasından dolayı farklı materyaller kullanılmaktadır. Kaliteli ve başarı endeksli yayınlar kullanarak %100 başarıyı elde etmekteyiz.

 En Basit Haliyle YÖS Konuları

YÖS sınavında öğrencilere iki temel test sunulur. Bu testlerden Temel Öğrenme Becerileri Testi bütün öğrenciler tarafından yapılmalıdır. Çünkü bu testten geçerli puanın alınmasını bütün üniversiteler şart koşmaktadır. İkinci test ise Türkçe’dir. Türkçe testi öğrencilerin temel dil bilgilerini ölçmektedir. Bazı üniversiteler Türkçe testinde başarı istemektedir. YÖS konuları içerisinde öğrencileri en çok zorlayan Temel Öğrenme Becerileri Testini oluşturan derslerin konularıdır.

YÖS sınavında ortalama 80 soru sorulmaktadır. Günümüzde bazı üniversitelerin sınavı 100 soruya çıkardıkları görülmektedir. 80 soruluk sınavda;

  • IQ testinde 40 ila 45 soru
  • Matematik Testinde 35 ila 40 soru
  • Geometri testinde 3 ila 5 soru
  • Matematik, Geometri ve IQ sorularının bulunduğu Temel Öğrenme Becerileri Testinin dışında ikinci kısmı oluşturan Türkçe testinde 50 ila 100 soru bulunur.

YÖS Konuları Kapsamı

Her yıl Nisan, Mayıs aylarında üniversitelerin kendi kurumlarınca belirlediği tarihlerde yapılan YÖS sınavında ağırlık cebirsel sorulardan oluşmaktadır. Temel Öğrenme Becerileri Testinde YÖS konuları Matematik 1 ve 2 konuları, Geometri’nin şekillere dair bütün konuları yer almaktadır. IQ testinde ise şekilsel veya sembolik olarak verilen ifadelerle adayların soyut düşünme güçlerini ölçen konular yer almaktadır.

Çok fazla dersin olmaması YÖS ile üniversiteye girecek öğrencilerin şanslı görülmesine neden olmaktadır. Dersler ve konular YÖS sınavı için sayı bakımında az gibi görünmektedir. Fakat değerlendirme yaparken farklı bir ülkenin eğitimi ile yetişmiş adayın yeni bir ülkede sınava girme psikolojisinin göz ardı edilmemesi gerekir.